Peshk

Përbërësit 400 gr levrek shparguj 2 – 3 copë karkaleca spec i kuq salcë peshku (e bardhë (beurre blanc)) filetë Algash (për sushi maki) oriz (i zier) pak karotë (të zier) disa gjethe sallatë jeshile pak spec i kuq (i pjekur) vaj ulliri Përgatitja 1 Pastrojmë peshkun nga halat dhe luspat dhe më pas e
0 Comments
Përbërësit 4 domate sallatë jeshile 200 gr Mocarela 4 cironka (të thara në vaj ulliri) 150 gr peshk ton (konservë në vaj ulliri) 80 gr ullinj të zinj (pa bërthamë) 1 spec i verdhë (ose të kuq) 2 lugë uthull vere të bardhë vaj ulliri kripë spec i kuq (djegës) Përgatitja 1 Lani dhe thani
0 Comments
  Përbërësit 1 deri në 2 kg peshk dental 200 gr karotë 200 gr kungull 200 gr patate 240 ml verë e bardhë 240 ml lëng portokalli 20 gr kripë 2 gr piper 30 gr erëza (të ndryshme) Përgatitja 1 Marinoni peshkun me lëng portokalli dhe erëza për 1-2 orë. Më pas vendoseni në tavë.
0 Comments
Përbërësit 500 gr merluc 20 gr sheqer 2 thelpij hudhër 2 gjethe sherebelë 1 lugë uthull vere të bardhë 1 gotë verë e bardhë 2 deri në 3 lugë miell vaj ulliri Përgatitja 1 Lyejeni merlucin me miell dhe skuqeni mirë nga të dyja anët, në një tigan me vaj ulliri (pothuaj nga katër minuta
0 Comments
Përbërësit 300 gr filetë peskatriçe 50 gr bukë (e grirë) 45 ml vaj ulliri 1 gr piper i zi 1 gr piper i kuq 50 gr gorgonzola 2 degë majdanoz (gjethe) 5 gr kripë Përgatitja 1 Pasi ta keni pastruar, lajeni dhe ndajeni në filetë peskatriçen. 2 Në një enë tjetër përgatitni salcën, që do
0 Comments
Përbërësit 1 levrek (rreth 1 kg) 6 karotë 1 qepë (e vogël) 30 gr stika pishe 1 finok 5 thelpinj hudhër vaj ulliri 3 kokrra limon 2 tufa kopër kripë 80 gr ullinj 60 ml verë e bardhë Përgatitja 1 Zgjidhni një peshk të freskët dhe pastrojeni mirë. 2 Vendoseni në një tavë të madhe
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona (Orzo Baretti) 100 gr spinaq 100 gr rikota lëng limoni 100 gr salmon kripë piper Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni Orzot nga Baretti. Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri skuqni spinaqin dhe me dy thelpi hudhra. 2 Më pas shtoni salmonin dhe ricottën. I përzieni
0 Comments
Përbërësit 250 gr petë lazanje (të freskëta) 400 ml Beshamel 100 gr djathë Grana Padano 300 gr filetë salmoni vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë Përgatitja 1 Në një tigan me ujë të kripur dhe me një lugë vaj, i lëmë petat e lazanjës të ziejnë për 1 minutë. Më pas i heqim dhe i
0 Comments
Përbërësit 200 gr filetë peshku (jo më shumë se 1-1.5 cm të trasha) 1 lugë vaj ulliri (ekstra i virgjër) pak kripë piper (i bluar në çast) 1 gjethe dafine (e ndarë përgjysmë) erëza (të freskëta) qepë e njomë majdanoz Fier Moskat 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë 3 feta limon 1 lugë verë e
0 Comments
Përbërësit 250 gr filetë peshku 150 gr kos gjysmë portokall i kuq 1 copë kastravec turshi gjysmë kastravec (i freskët) 1 lugë gjelle vaj ulliri gjysmë domate majdanoz shegë (e egër ose shegë e butë nëse është stina e shegës) 1 fetë bukë Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë ose skuqim filetën. 2 E lëmë të ftohet më pas, ndërkohë që në një enë përgatisim kosin me perimet.
0 Comments
Përbërësit 200 gr filetë salmoni 2 lugë lëng pule limon mustardë borzilok 2 thelpinj hudhër vaj ulliri Përgatitja 1 Vendosim 200 gr filetë salmoni në një tigan. Hedhim 2 lugë lëng pule, pak limon, mustardë dhe e lemë të ziejë për 2 minuta, duke e kthyer filetën nga çdo anë. 2 Pasi është zier e
0 Comments
Përbërësit 240 gr salmon 240 gr lulelakër 80 gr qepë 1 vezë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Pastroni lulelakrën dhe hidheni në një tenxhere me ujë të kripur të valuar për 10 minuta. Mbajeni mënjanë për ta përdorur si garniturë. 2 Qëroni qepët, prejini ata në 6 pjesë dhe skuqini në një tigan me një lugë gjelle vaj
0 Comments