Akullore

Përbërësit 2.5 kg shalqi 150 gr sheqer 80 gr niseshte 1 lugë çaji kanellë pluhur 3-4 lugë gjelle qitro (e sheqerosur në copa) 2-3 lugë gjelle çokollatë (në copa) 1 lugë gjelle ujë trëndafili (ose ujë jasemini) Përgatitja 1 Shalqiri pastrohet nga lëkura e farat dhe kalohet në mikser për t’u bërë masë homogjene. Kjo
0 Comments
Përbërësit 400 gr akullore (me stracatela) 120 gr mafishe (të gatshme) 200 ml pana (e freskët pastiçerie) 200 gr sheqer pluhur 20 kokrra luleshtrydhe 50 gr fëstëk (të qëruar pa kripë) Përgatitja 1 Vishni një stampë me letër furre të lagur duke e shtrirë mirë. Lëreni të zbutet lehtësisht akulloren. 2 Thërrmoni mafishet me dorë
0 Comments
Përbërësit 4 banane (të pjekura mirë dhe të prera në feta rrethore) 85 gr bajame (të pjekura) 4 lugë gjelle shurup panje 2 gr kripë 125 ml qumësht bajamesh (i paëmbëlsuar) 1 lugë gjelle vanilje Përgatitja 1 Ngrijini bananet e prera në feta në frigorifer. 2 Në një tas përzieni bajamet me 2 lugët e
0 Comments
Përbërësit 1 copë banane 1 kupë akullore (me vanilje) 1 kupë akullore (me çokollatë) 1 kupë akullore (me luleshtrydhe) 1 fetë ananas 2 kokrra luleshtrydhe 5 ml shurup (çokollate) 1 lugë gjelle bajame (të grira) 1 lugë gjelle reçel qershie 10 ml pana (pastiçerie) Përgatitja 1 Banania qërohet, pritet për së gjati dhe vendoset në
0 Comments
Përbërësit akullore (me tre shije të ndryshme sipas dëshirës) 80 ml Grand Marnier (liker me shije portokalli) disk pandispanjë (mund ta merrni të gatshme ose ta përgatisni vet) fruta (të sheqerosura të përziera) Përgatitja 1 Vishni një enë për përgatitjen e tortave me letër furre të lagur, të cilën duhet ta shtrini dhe ngjishni mirë
0 Comments
Përbërësit 4 banane të pjekura mesatarisht, të qëruara, të prera dhe të ngrira. 2-4 lugë gjelle qumësht sipas dëshirës 2 lugë gjelle kanellë 2 lugë gjelle eksrakt vaniljeje Një majë luge kripë Përgatitja: Në një procesor ushqimi ose blender me fuqi të lartë, kombinoni bananet, 2 lugë qumësht, kanellën, vaniljen dhe kripën. Kalojeni në blender
0 Comments
Përbërësit 200 gr ajkë (qumështi) 150 gr sheqer 125 ml qumësht 5 kokërr limon 1 mollë Përgatitja 1 Rrahim mirë lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin. Këshillohet të bëhet me rrahëse elektrike. 2 Më pas, shtojmë 2 lugë lëng limoni, mollën e qëruar e të grirë, qumështin dhe i përziejmë
0 Comments
Përbërësit 6 banane shurup (për dekorim) Përgatitja 1 Vendosim 5 banane të prera në feta 0.5 cm në frigorifer në ngrirje. 2 Pasi të kenë ngrirë shumë i vendosim në një frulator duke i shtuar një banane normale të temperaturës së ambientit. 3 I frulojmë për 5 minuta derisa ato të kthehen në akullore dhe
0 Comments
Përbërësit 900 gr fiq (të freskët, të gjelbër ose të zinj, rreth 20 fiq mesatarë) 1/2 gote uji lëng limoni 3/4 filxhan çaji sheqer 1 filxhan çaji maskarpone(në temperaturë dhome) 1/2 filxhanë çaji qumësht 1 e gjysmë lugë çaji kanellë(e imët) 1 kokërr limon Përgatitja 1 Heqim bishtat nga fiqtë dhe i ndajmë në copa. Vendosim fiqtë në një tigan me ujë. 2
0 Comments
Përbërësit 300 ml pana 175 gr qumësht i kondensuar 2 lugë gjelle konjak (ose Whiskey) 1 filxhan kafe ekspres (ose nje bustinë me kafe pluhur) Përgatitja 1 Në një mikser te fiksuar, hidhni panën, qumështin e kondesuar, Whisky-in dhe një filxhan gjysëm të mbushur më kafe. 2 Në qoftë se nuk ju gjindet kafe ekspres
0 Comments
Përbërësit 100 gr çokollatë 120 gr sheqer 6 kokërr vezë (të verdhat) 750 ml qumësht Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë qumështin. 2 Në një tas tresim në banjomari çokollatën e grimcuar me disa lugë qumësht të nxehtë dhe pastaj hedhim kremin e përftuar në qumështin e mbetur. 3 Në një tas tjetër rrahim të verdhat e
0 Comments
Përbërësit 1 filxhan fëstëk (të pastruar pa kripë) 3/4 filxhan sheqer 2 filxhan qumësht i paskremuar 1/2 lugë gjelle ekstrakt bajamesh 4 kokrra vezë (të verdhat) 1 filxhan pana 3/4 filxhan fëstëk të pjekur(pa kripë) Përgatitja 1 Grini në grirësen elektrike 1 filxhan me fëstëk së bashku me pak sheqer. Hiqini prej andej dhe hidhini në një tenxhere të madhe së bashku me qumështin.
0 Comments
Përbërësit 6 Copë vafer 3 filxhanë çaji pana 4 -5 Copë biskota Përgatitja 1 Në një tepsi të thellë drejtkëndëshe shtroni një letër kuzhine duke ia lënë anët të gjata. 2 Merrni tre pjesë vaferi për akullore. Dy lërini siç janë dhe njërën ndajeni përgjysmë. Në këtë mënyrë ju do ta keni shtruar pjesën e
0 Comments