Antipasta

Përbërësit 600 gr patate 250 gr karkaleca 3 karotë (turshi) 2-3 lugë gjelle majonezë (ose Kos) 1 kokërr limon borzilok vaj ulliri domate qershi kripë piper Përgatitja 1 Ziejmë patatet të paqëruara në ujë me kripë për 30 minuta. 2 I lëmë të ftohen, u pastrojmë lëkurën dhe i shtypim mirë duke i bërë pure.
0 Comments
Përbërësit 10 copë karkaleca 15 gr miell 5 gr kerri 4 thelpi hudhër 3 gr kripë 1 gr piper Përgatitja 1 Merrni karkalecat, pastrojini mirë duke i lënë për bukuri kokën dhe bishtin. 2 Kalojini në miell e piqini në tigan me vaj ulliri për rreth 2-3 min. 3 Shuajini me pak verë të bardhë,
0 Comments
  Përbërësit karkaleca (të mëdhenj) kripë piper miell gjalpë konjak lëng limoni kopër (i grirë) Përgatitja 1 Qërojmë karkalecat duke u lënë kokën dhe fundin e bishtit. 2 I spërkasim me kripë e piper dhe i kalojmë në miell. 3 I skuqim nga të dyja anët me pak gjalpë në zjarr të mesëm dhe i
0 Comments
Përbërësit 4 kokërr dardhë 50 gr gorgonzola 5 gr kripë 1 gr piper 1 kokërr lëng limoni 20 gr bajame (e prerë në feta) 1 gr piper Cyenne Përgatitja 1 Pritini dardhat në mes. 2 Hiqini farat dhe bëjuni gjysmave të dardhave nga një zgavër me ndihmën e një luge gjelle. 3 Grini tulin e
0 Comments
Përbërësit 3 gota djathë Cheddar (i thërrmuar) 1 filxhan majonezë 28 gr salcë (përzierje) 56 gr ullinj të zinj (të drenazhuar dhe të copëtuar) 4 qepë e njomë (feta) 2 bagetë (franceze, të prera në feta 1.27 cm) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Në një tas mesatar përziejmë djathin Cheddar, majonezën,
0 Comments
Përbërësit 3 lugë gjelle gjalpë 2 thelpinj hudhër (të copëtuar) 6 lakra (Brukseli, të pastruara dhe të përgjysmuara) 2 lugë gjelle djathë parmixhano kripë piper i zi Përgatitja 1 Nxehim një tigan për skuqje në temperaturë të lartë për 3 minuta. Shkrijmë 1 lugë gjelle gjalpë. E gatuajmë dhe e përziejmë me hudhrën për 30
0 Comments
Përbërësit 400 gr karkaleca 1 kokërr vezë (e bardha) 30 gr fara susami 100 ml vaj (për skuqje) 20 ml salcë soje (për shoqërim) Përgatitja 1 Fillimisht pastroni karkelecat duke i lënë pjesën e bishtit, kalojini më pas në ujë të rrjedhshëm dhe thajini me letër kuzhine. 2 Vendosni në dy tasa: në njërin të
0 Comments
Përbërësit 6 feta bukë (për tost) 70 gr Philadelphia 30 ml pana 4 feta proshutë (të pjekur) 1 degë selino 2 copë qepë e njomë 1 tufë majdanoz 1 degë trumëz 0.2 gr piper i kuq Përgatitja 1 Fillimisht grini selinonë, majdanozin, qepën e njomë dhe vendosini në një tas. 2 Shtoni në të panën,
0 Comments
Përbërësit 1 kg karotë 300 gr patate 80 gr arra (shqeme) gjalpë galetë djathë (i grirë) miell kurkuma kripë piper Përgatitja 1 Qëroni karotat dhe 700 gr prijini në rrota. 300 gr grijini në fije të holla dhe futini në ujë të akullt. 2 Qëroni patatet dhe prijini në copa të vogla. Vendosini bashkë me
0 Comments
  Përbërësit 4 kokrra vezë (të ziera,të qëruara) 2 lugë ajkë (kuzhine) 2 lugë erëza (të ndryshme të grira hollë) 4 lugë majonezë kripë piper i zi (i bluar) 2 fije spec (pluhur) 2 gjethe sallatë jeshile 2 degëza kopër Përgatitja 1 Zieni vezët për rreth 10 min. 2 Pritini vezët për së gjati dhe
0 Comments
Përbërësit 10 gr bollgur 1/2 copë kungull 8 gr gjethe kale 1 kokërr vezë (e bardha) 3 ml salcë soje Përgatitja 1 1. Prisni kungullin në copa të vogla, bashkë me lakrën kale dhe skuqini për 2-3 minuta. 2 Në një enë tjetër vendosni bollgurin të ziejë, por jo shumë. Në një tjetër tigan me fare pak gjalpë, sa të mos ngjisë, piqni të bardhën e
0 Comments
  Përbërësit 750 gr kërpudha 6 lugë gjelle gjalpë 6 lugë gjelle miell 2 gota qumësht 1/2 filxhan çaji djathë 6 vezë kripë piper i zi Përgatitja 1 Shtoni 3 lugë gjelle gjalpë në një tigan dhe vendoseni në zjarr të shkrijë. Hidhni në të kërpudhat e prera në feta dhe gatuajini për rreth 5
0 Comments
Përbërësit 80 gr qepë (të skuqura, të grimcuara) 3/4 filxhan çaji proshutë (e gatuar) 1/2 filxhan majonezë 3 gota djathë (djathë zviceran) 400 gr salcë domatesh 1 bukë (thekre, 500 gr) Përgatitja 1 Në një tas të madh kombinoni qepët, proshutën, majonezën dhe djathin zviceran. 2 Prejeni bukën në feta dhe shtoni mbi secilën prej
0 Comments
Përbërësit 400 gr domate 300 gr spec 450 gr djathë Mocarela (të prerë në feta) vaj ulliri (ekstra i virgjër) borzilok (gjethe të freskëta) uthull balsamike kripë piper i zi (i trashë) Përgatitja 1 Në një pjatancë të madhe vendosim krah njëri-tjetrit domatet dhe specat duke u përpjekur që të duken bukur. 2 Hedhim me
0 Comments