Salce

Përbërësit 1 pako makarona 200 gr brokoli 150 gr djathë parmixhano (të grirë) kripë piper majdanoz 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar vendosni brokolin për të zierë. Më pas i kaloni në një blender dhe i shtoni djathin parmixhano. 2 Shtoni kripën, piperin, majdanozin dhe vajin e ullirit.
0 Comments
Përbërësit 80 gr oktapod 5 – 6 kokrra kopër 1 degë selino 2 thelpinj hudhër 1 spec (pikant) 1 lugë vaj ulliri majdanoz (sipas dëshirës) tabasko (sipas dëshirës) kripë (pak) Përgatitja 1 Pasi e kemi larë dhe pastruar oktapodin e presim dhe e pjekim për disa minuta në skarë, nuk e pjekim shumë në mënyrë
0 Comments
Përbërësit 4 vezë (të verdhat) 40 gr miell 100 gr sheqer 400 gr qumësht 1 bustinë vanilje Përgatitja 1 Vini në zierje qumështin bashkë me vaniljen. 2 Në një tas rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin. 3 Shtojini miellin duke vijuar rrahjen. 4 Më në fund, teksa qumështi ka vluar, shtojani atë përzierjes duke
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan vaj ulliri 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish) kripë piper 1 filxhan miell 2 filxhanë qepë (të copëtuara) 1 filxhan selino (e copëtuar) 1 filxhan karotë (të prera) 2 lugë gjelle hudhër (e grirë) 3 gjethe dafine 1 lugë gjelle trumëz (e thatë) 1 filxhan verë e kuqe 8 filxhanë lëng
0 Comments
Përbërësit 1 e 1/4 gota thërrime buke (të fortë) 1/4 filxhan sheqer (i bardhë) 2 lugë çaji kanellë 1/3 filxhan gjalpë (i shkrirë) 300 gr luleshtrydhe (të prera në feta) 1 lugë gjelle miell misri 200 gr krem djathi 400 ml qumësht (i kondensuar, i ëmbëlsuar) 1/4 filxhan lëng limoni 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
0 Comments
Përbërësit 4 gjysma gjoks pule (pa lëkurë dhe pa kocka) 4 lugë çaji salcë tako (përzierje) 1 filxhan salcë (domate, qepë, koriando, hudhër, lëng limoni jeshil, kripë) 1 filxhan djathë Cheddar (i thërrmuar) 2 lugë gjelle salcë kosi (sipas dëshirës) Përgatitja 1 Nxehim furrën paraprakisht në 190 gradë C. Vendosim gjokset e pulës në një
0 Comments
Përbërësit 500 gr domate (të pjekura dhe të forta) 1 degë selino (e grirë) 1/2 karotë (e grirë) 1/2 qepë (e grirë) pak kripë 20 gjethe borzilok 1 lugë majdanoz (i grirë) vaj ulliri   Përgatitja 1 Futini domatet në ujë të nxehtë, lërini të ziejnë për një minutë, hiquni dhe qërojuni lëkurat. Më pas
0 Comments
Përbërësit 10 ml vaj 100 gr lakër e kuqe rigon pluhur kerri piper kripë 20 ml pana Përgatitja 1 Në flakë vëmë një tigan ku shtojmë vajin dhe më pas dhe lakrën e kuqe e prerë në fije. 2 E kavërdisim për disa minuta dhe shtojmë rigon, pluhur kerri, piper. 3 Vijojmë me kavërdisjen. Shtojmë
0 Comments
Përbërësit 300 gr brokoli 1 tufë majdanoz 100 ml vaj ulliri 20 gr hudhër kripë Përgatitja 1 Vëmë një enë mesatare me ujë në zjarr dhe shtojmë brokolin. 2 E lëmë të ziejë përreth 10 minuta. 3 E heqim nga uji dhe e lëmë sa të ikë vala e parë e të nxehtit. 4 Më pas e hedhim në mikser
0 Comments
Përbërësit 300 gr filetë viçi miell 1 gotë verë e kuqe salcë soje ujë vaj ulliri kripë Përgatitja 1 Hidhni miellin “Teuta” në një pjatë. Kaloni në të filetot e viçit. 2 Skuqni filetot në një tigan me vaj ulliri. Shtoni kripë. Shtoni 1 gotë verë të kuqe, kripë, piper dhe pak lajthi të copëtuara. 3 Shtoni
0 Comments
Përbërësit 2 gota miell 2 lugë gjelle kakao pluhur (e paëmbëlsuar) 1 e gjysmë lugë çaji pluhur pjekës gjysmë lugë çaji kripë gjysmë filxhan gjalpë 1 e gjysmw filxhan sheqer (i bardhë) 2 vezë 2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 2 gota salcë (e paëmbëlsuar) 1 filxhan çokollatë (copa jo shumë të ëmbla) gjysmë filxhan arra (të copëtuara) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. 2 Lyejmë me yndyrë dhe miell një
0 Comments
Përbërësit: 4 lugë gjelle me vaj ulliri 2 lugë gjelle uthull 400gram kos 4 thelpi hudhra 1 kastravec 1 lugë gjelle koper pak kripë Përgatitja: Grijmë imët hudhrat dhe kastravecat. Vendosim kosin (mundësisht sa më të trashë) në një enë qelqi. I shtojmë hudhrat, kastravecin,uthullën dhe vajin e ullirit. I trazojmë mirë dhe ndërkohë i
0 Comments