Vegjetariane

Një recetë tradicionale (e njohur nga disa si dollma rrushi) e lehtë dhe e ushqyeshme në të njëjtën kohë. Gjethet e rrushit të mbushura me oriz janë shumë të shijshme në këtë mënyrë. Përbërësit gjysmë kg oriz 2 kokrra vezë erëza 1 dorë qepë e njomë gjethe rrushi Përgatitja 1 Si fillim ziejmë pak gjethet e rrushit derisa
0 Comments
  Përbërësit 1 kg thana (të pjekura mirë) 1.5 kg sheqer (sipas nevojës) Përgatitja 1 Në një enë të madhe vendosen thanat me pak ujë dhe ziejnë derisa sa të zbutet lëkura. Përzihen herë pas here me lugë druri që mos të ngjiten. 2 Kalohen në një sitë që të veçohen bërthamat dhe ndonjë cipë
0 Comments
Përbërësit 5 kallinj misër (të shkoqur) 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë 2 filxhanë kungull (të njomë,të grimcuar) 1/2 lugë kripë kosher 1/4 filxhani qepë e kuqe (e grirë imët) 1 e gjysmë lugë uthull molle 2 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 luge piper i zi (i bluar në çast) 1/4 filxhani Cilantro (i freskët)
0 Comments
Përbërësit 60 gr gjalpë pa kripë 1 qepë 3 kastravec 1.5 lt lëng pule gjysmë tufe qepujkë (me bishta jeshilë) gjysmë tufe majdanoz (i freskët) 2 limon 200 ml ajkë Përgatitja 1 Qërojmë dhe presim në kube qepën dhe presim fort edhe trangujt. 2 Shkrijmë gjalpin në një tigan të madh dhe e përziejmë me
0 Comments
Përbërësit: 4 feta djathë të bardhë 1 domate Vaj ulliri Piper i zi Piper i kuq Rigon Kripë Përgatitja: Në një tavë prej qelqi jo shumë të madhe shtrojmë një letër alumini. Më pas vendosim fetat e djathit të bardhë. Domaten e presim në formë rrethore, në katër feta jo shumë të holla. Fetat e
0 Comments
Përbërësit 4 kungull (të freskët) 120 gr salcë kosi 50 gr djathë i bardhë 1 qepë (mesatare) 2 spec i kuq 1 tufë majdanoz rigon (i thatë) 1 kokërr domate (mesatare) kripë piper vaj ulliri Përgatitja 1 Pastroni kungujt në pjesën e brendshme dhe grini tulin e përfituar. 2 Skuqini kungujt me pak vaj ulliri,
0 Comments
Përbërësit: 4 presh 30 gram gjalpë 4 lugë gjelle miell 350 ml qumësht 50 gram djathë çedar i grirë ½ lugë çaji hudhër e grirë Kripë Piper Përgatitja: Shkrini gjalpin në një tigan në temperaturë të ulët. Skuqni miellin për pak minuta. Shtoni gradualisht qumështin, djathin dhe përziejini herë pas here derisa të shkrihet plotësisht. Rregullojini
0 Comments
Përbërësit 1 petë sfoliat 250 gr spinaq 150 gr djathë i bardhë 10 gjethe nenexhik 3 fije qepë e njomë 5 gjethe borzilok 1 thelpi hudhër (e grirë) 1 lugë kafeje piper i zi gjysmë lugë kafeje kripë 1 filxhan kafeje vaj ulliri 2 vezë (të verdhat) Përgatitja 1 Spinaqi, djathi i bardhë i prerë
0 Comments
Përbërësit 50 ml ujë 150 gr gjalpë 150 gr miell i tipit 00 350 gr miell për ëmbëlsira 250 ml qumësht 5 gr maja birre 7 kokërr vezë 8 gr kripë 50 ml qumësht i kondensuar 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Hidhni miellin në një tas dhe shtoni majanë e birrës, qumështin dhe
0 Comments
  Përbërësit 250 gr spinaq 15 gr mustardë 1 kokërr vezë 30 ml vaj ulliri 5 gr kripë 1 gr piper i zi 50 gr qiqra (të ziera) Përgatitja 1 Pasi lani gjethet e spinaqit, vendosini bukur në pjatë. Hidhini pak kripë. 2 Vendosni tiganin në zjarr me 2 lugë vaj ulliri dhe hidhni 1
0 Comments
Përbërësit 1 kastravec (i madh) 1 qepë e kuqe 6 domate qershi (ose domate të thara në vaj ulliri) 80 gr djathë i bardhë ullinj të zinj (pa bërthamë) 800 gr patate (të vogla) 6 lugë vaj ulliri 3 lugë ujë (i ngrohtë) 3 lugë lëng limoni 1 thelpi hudhër 1 lugë mjaltë 1 lugë
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra vezë 600 gr spinaq 2 qepë e njomë 3 lugë vaj ulliri 2 lugë qumësht 1/3 filxhani djathë parmixhano 2 lugë domate (të thara) 100 gr djathë dhie kripë piper (i bluar në çast) Përgatitja 1 Nxehni furrën në temperaturën 180 gradë C. Në një tigan të madh gatuani spinaqin me ¼
0 Comments
Përbërësit 1 filxhan gjalpë 2 filxhanë sheqer 4 vezë 1 e gjysmë lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 2 filxhanë miell 3/4 lugë çaji krem tartari 1/2 filxhan kakao pluhur 1/2 filxhan arra (të copëtuara) 4 gota kokos (copa, të paëmbëlsuara) 1 kuti qumësht i kondensuar (i ëmbëlsuar) Përgatitja 1 E nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë
0 Comments
Përbërësit 300 gr patate (të ziera dhe të shtypura) 420 gr miell 1 bustinë maja birre 1 vezë (e verdha) 100 ml qumësht (pa yndyrë, i ngrohtë) 1 lugë gjelle margarinë (pa shumë yndyrë) 2 vezë kripë (sipas shijes) Përgatitja 1 Ndani 120 g miell. Shkrini majanë e birrës në qumësht. 2 Përziejeni me patatet,
0 Comments