Gliko (recel)

Përbërësit: 2 kg fiq jeshilë ose të zinj 200 gr bajame të cilave u keni hequr cipën dhe i keni prerë 1 gotë e vogël rum 350 gr mjaltë (preferohet lulesh portokalli) 2 limoni Përgatitja: Lani shpejt e shpejt fiqtë duke mos i lënë shumë gjatë në ujë, se qullen. Vendosini në një kullesë derisa
0 Comments
Përbërësit 1 kg fiq (të egër) 1.2 kg sheqer 1 lugë çaji limontoz 1 filxhan çaji lëng trëndafili Përgatitja 1 Pasi mblidhen, fiqve u pritet bishti dhe shpohen disa herë, në mënyrë që të bëhen të depërtueshëm. 2 Më pas, frutat lahen dhe hidhen në ujë të valuar për rreth 7 minuta. Vlimi ia heq
0 Comments
Përbërësit 5 kokrra portokall 1 kg sheqer 500 ml ujë 1 kokerr limon Përgatitja 1 Si fillim, qëroni mirë portokajtë, duke ia pastruar edhe pjesën e bardhë që mbetet dhe më pas i prisni në feta të holla 2 Futini portokajtë në ujë dhe vendosini të ziejnë. Pasi uji arrin pikën e vlimit dhe portokalli
0 Comments
Përbërësit 125 gr miell 250 ml qumësht 2 vezë 1/3 lugë kafe sheqer 1/3 lugë kafe kripë Përgatitja 1 Në një enë përzihen mirë të gjithë përbërësit. Duhet pasur kujdes që të mos formojnë kokrriza ose topa të vogla ku mblidhet mielli. 2 Gjatë përzierjes është mirë që të përdoret luga e drurit, që nëse
0 Comments
Përbërësit 1 kg luleshtrydhe 700 gr sheqer 1 lëkurë limoni Përgatitja 1 Vërini luleshtrydhet në një kullesë dhe lajini mirë me ujë të rrjedhshëm hiquani gjethet. 2 Thajini me një peshqir kuzhine. 3 Futini në një enë qelqi dhe shtojini (sipas dëshirës) lëkurët e limonit, sheqerin dhe lëngun e limonit. 4 Përziejini mirë dhe lërini
0 Comments
Përbërësit 6 karotë 400 gr sheqer kaf 800 ml ujë 1/2 limon (i prerë në feta) lëkurë portokalli 1 shkop kanellë 2 lugë lëng limoni 1 lugë gjelle niseshte Përgatitja 1 I pastrojmë karotat mirë dhe i grijmë në rende. 2 Ndërkohë vendosim ujin së bashku me sheqerin kaf dhe i lëmë të vlojnë përreth
0 Comments