Byrek me presh

Brumera

Menyra me thjeshtë për përgatitjen e byrekut me presh.

Përbërësit

 • 500-600 gram miell
 • 1 kg presh
 • 2 vezë
 • 50 gram gjalpë
 • 2-3 lugë gjelle ajkë qumështi
 • 1 gotë qumësht
 • 1 gotë vaj luledielli
 • pak kripë.

Udhëzimet

 1. Preshin e lajmë mirë, e pastrojmë dhe e grijmë imët.
 2. E kulloni dhe më pas e skuqni në një tigan me pak vaj dhe pak kripë.
 3. Ndërkohë në një tas rrihni vezët me ½ e sasisë së qumështit. Shtojani preshit sapo ky i fundit të zbutet.
 4. Ajkën, gjalpin dhe qumështin e ngrohtë i përzieni bashkë veçmas derisa të shkrihen tërësisht.
 5. Gjysmën ia shtoni preshit në tigan. E përzieni mirë dhe e hiqni preshin nga zjarri.
 6. Tani përgatismin brumin. Në tavolinën e punës shtoni miellin. Në mes krijoni një hapësirë, shtoni 1 lugë çaji kripë dhe shtoni 500 ml ujë të vakët gradualisht.
 7. Punojeni mirë masën derisa të arrini një brumë kompakt.
 8. Brumin ndajeni në 6 kuleçë të vegjël.
 9. Petët formojeni me 3 kuleçë. I hapni pak në fillim dhe i radhisni sipër njëri-tjetri duke i shtuar vaj.
 10. Vendoseni petën e parë në tepsi. Hapeni në gjithë sipërfaqen. Shtroni mbushjen që përgatitët dhe e hapni mirë.
 11. Tani përgatisni petën tjetër sërish me 3 kuleç.
 12. Në fund i shtoni sipër masën që ju mbeti me ajkën e qumështit.
 13. E fusni në furrrë për 45 minuta në 220 gradë.
 14. Sapo të jetë gati, e nxirrni nga furra dhe e mbuloni me një letër kuzhine në mënyrë që të kullojë pak.
 15. Ju bëftë mirë!

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *